Nagy divatjukat élik újra a tibeti ékszerek, többek közt a hosszú mala nyakláncok is.
Készülnek nálam is csomózott mala ihletésű darabok a Spirit kollekcióba, ezért szeretném most kicsit áttekinteni Veletek a malák hagyományait.
A mala szó szanszkrit eredetű, több jelentéssel is bír, mint pl. virágfüzér, virágfonat, gyöngysor, nyaklánc, sorozat, egymásutániság, több dolog felajánlása egy kívánság teljesüléséért.
A különféle ima füzérek abszolút jellemzőek voltak több ősi vallásban is, a mala egy közülük.
Több szemszámmal is készülnek, a legismertebb mégis a 108 szemes mala.
A 108-as számnak nagyon sokrétű a szimbolikája.
9 bolygó és 12 állatövi jegy hat ránk, melynek szorzata 108. Ez a szám megjelenik a Nap átmérő és Nap-Föld távolság, ill. a Hold átmérő és Hold-Föld távolság arányába is. A Nap átmérője is 108-szorosa a Földének. Ez tehát egy kozmikus arányszám, a mala 108 szeme a kozmikus harmóniából, a mindenség rezgéseiből részesít.
Misztikus szimbólumként jelentheti Isten 108 nevét, Krisna 108 kiváló hívét, a 108 szolgálatot, hogy 108 energiavonal vezet a szívcsakrába, s még egy spirituális körtáncot is…
S ez még csak töredéke a malát ősidők óta használó népek különféle szimbólumainak.
Amennyire sokrétű a jelentéstartalma, ugyanolyan sokféle a használata is, egy dologban azonban mind megegyezik, ez egy spirituális füzér, egy ima olvasó, meditációs segédlet, vagyis egyáltalán nem mindegy, hogy mit keresztelnek malává, vagy hogy valódi malát vagy egy rá emlékeztető divatékszert választunk.
A csomózott Spirit nyakláncok nem akarnak malák lenni, s nem is nevezem őket annak.
Egészen más rezgések által és más utakon át hivatottak emlékeztetni, ösztönözni…ez maradjon az én titkom, és azoké persze, akiknek már van. ?
Igény szerint természetesen malát is tudok készíteni, ezzel együtt is tisztelettel fordulunk az ősi hagyomány felé azzal, hogy a divat elvárása ellenére nem keresztelem malának, azt, ami csak hasonlít rá. ❤
Namaste
??