Ásvány INFO

Ásványügyi vészvillogó

A hétvégi vásáron sokakkal beszélgettünk megint a kövecskékről.

Ennek kapcsán ötlött fel bennem a gondolat, hogy írok egy gyorslista félét Nektek arról, hogy fűzött gyöngy kategóriában melyek azok az ásványok, amiknél érdemes rákérdezni, hogy tényleg igazi-e, vagy valószínűleg  mégsem az, ami…

Az ár legtöbbször mérvadó.

Az éves során elég alaposam körbejártuk itt a blogon a témát, a cikkeket az Ásványinfo kategóriában találjátok, de lássuk most akkor tömören, egészében a szóba került ásványok összegzését:

  • holdkő ⇔ opalit, azaz speciális fényjátékú áttetsző vagy tejes üveg
  • rubin, zafír, smaragd ⇔ létezik igazi is furatolva, olyan alapanyag áron, hogy abból egy egyszerűbb karkötő is a kézműveskedes járulékos és törvényileg kötelező mindenféle költségével számolva min. 50ezer Ft feletti kategória kell legyen)
  • üledékes vagy óceán jáspisok, regalit ⇔ ezek az elnevezések az ún. “man made” jáspisok nevei, amik törmelékkövekből és valamilyen öaszetartó-kitöltő anyagból készülő, mesterségesen előállított kövek, jellegzetesen negyzetes, négyszöges darabkákkal tarkítva vagy natur színű erezettel mintázva, meg kell hagyni, ha jó ízléssel alkották, nagyon látványos tud lenni, de hozzáértő szemnek bántóan művi az összhatása.
  • jáde ⇔ minden, ami ilyen-olyan színekben kapható, fehér, lila, kék, rózsaszín, szürke, zöld, piros stb. az jellemzöen kvarc vagy kalcit porból, festékanyagból és epoxyból kevert műgyöngy, még csak utánzat sem, mert a jádéra nemigen hasonlít, ráadásul könnyen fakul, színét veszti. A valódi jáde sötétzöld drágakő, igen értékes, meglehetősen ritka és költséges furatolt verzióban, nem hiába nevezik a királynők ékkövének.
  • roppantott hegyikristály ⇔ kivétel nélkül mindegyik üvegnek bizonyult, ami valaha is a kezem ügyébe keveredett
  • hegyikristály ⇔ nagy százalelban üveget kapunk hevyikristály név alatt
  • aura kvarc ⇔ fémgőzzel bevont, látványoa,.különféle színekben pompázó gyöngyök, legtöbbször sajnos üveg
  • akvamarin ⇔ kicsit gyakorlottabb szemmel meg lehet találni a valódit, ám nagy százalékban, és nem feltétlen olcsó árfekvésben festett kvarcokat kínálnak akvamarinként. Láttam már 15ezer Ft-os áron is utánzatot
  • türkiz, türkinit, festett howlit ⇔ a türkizt nehéz megmunkálni, ritka és költséges a furazolt valódi türkiz. A tömegébel elérhető pótlása az ún. türkinit, amit legtöbben festett howlitnak hisznek, de még csak az sem, egészem egyszerűen epoxyból előállított türkiz utánzatok. A szín rajongóinak tökéletes, az ásván, szerelmeseinek már kevésbé, nekik magasabb kiadással és megbízható beszerzési forrással kell tervezniük, ha valódi türkiz ékszert szeretnének
  • igazgyöngy ⇔ minden igazgyömgy tenyésztett, a klasszikus gyömgyhalászat már tiltott. A drága gyöngy pótlására kagylóhélyból kialakított, gyöngyház porral bebont kagylógyöngyöket lehet kapni. Ismertető jelük a szabályos, sima felületük.
  • vöröskorall ⇔ a korall védett, minden verzióban epoxy vagy üveg utánzatot kapunk, festésük bőrtipustól függő mértékben es ütemben kophat
  • borostyán ⇔ az antik balti az, ami biztosra vehető, gyöngy darabja (!) 50ezer Fr ról indul, határ a csillagos ég. Ügyes epoxy utánzatok léteznek rá, nehezítina helyzetet, hogy angolul az amber a gyantát is jelenti. Amit manapság újonnan veszünk, mind utánzat, kiváltképp a babák párszáz fornitos fogzós nyaklánca… 

Még szintén kedvelheted...